החשיבות של דפיברילטור והחייאה במקום העבודה

AED

קיימת טעות נפוצה לפיה דפיברילציה והחייאה הן טכניקות מצילות חיים מתחרות. דפיברילטורים מספקים שוק חשמלי ללב, בעוד החייאה מספקת לחיצות בחזה וחמצן לגוף. דפיברילטור לעומת החייאה אינו תחרות אלא יש להשתמש בהם יחד להחייאה. בפוסט זה בבלוג, אנו דנים מדוע יש לשלב דפיברילציה והחייאה כאשר מנסים להציל את הקורבן של דום לב פתאומי.

דום לב פתאומי מוגדר

דום לב פתאומי הוא אחד מגורמי המוות המובילים בארצות הברית. קשה להגדיר דום לב פתאומי מכיוון שהוא יכול להיגרם מכל מספר של גורמים שונים כגון התקף לב, מפרצת או שבץ מוחי. זה מתרחש כאשר יש תקופות פתאומיות ללא זרימת דם למוח ולאיברים חיוניים אחרים עקב שינויים בפעילות החשמלית מתוך הלב עצמו.

איגוד הלב האמריקאי מעריך כי כ-350,000 אנשים סובלים מדי שנה מדום לב פתאומי בארה"ב עם שיעור הישרדות של פחות מ-15%. הצלב האדום האמריקני מדגיש כי יש להשתמש בדפיברילציה והחייאה ביחד בעת ניסיון החייאה. ניתן לשפר מאוד את שיעורי ההישרדות על ידי גישה ליותר AEDs עם גישה ציבורית.

הסבר על דפיברילטור

דפיברילטור מה זה המכונה לעתים קרובות AED עבור דפיברילטור חיצוני אוטומטי הוא מכשיר שיכול לספק שוק חשמלי כדי לעזור לעצור פעילות חשמלית לא סדירה וכאוטית בלב ולהחזיר אותו לדפוס הרגיל שלו כך שזרימת הדם בכל הגוף לחדש כראוי. דפיברילטור משמש לעתים קרובות על אנשים שלקו בדום לב פתאומי או עבור אלה שעוברים אירוע לב כגון ברדיקרדיה (דופק איטי)

מהו דפיברילציה חדרית?

פרפור חדרים (VF) הוא קצב לב מסכן חיים שמתחיל בחדרים התחתונים של הלב ועלול להיגרם על ידי דום לב פתאומי.

כיוון שאדם החווה פרפור חדרים עלול להיות מחוסר הכרה ולחץ דם נמוך, יש להזעזע אותו עם דפיברילטור חיצוני בהקדם האפשרי.

טיפול חירום מיידי בדום לב כולל דפיברילציה עם דפיברילטור חיצוני אוטומטי (AED), והחייאה המבוצעת על ידי מגיבים של עובר אורח. ניהול ארוך טווח של אי ספיקת לב מושגת באמצעות מכשירים מושתלים וכן תרופות שנוטלות על ידי המטופל.

טכניקות החייאה

על מנת שלדפיברילציה תהיה השפעה משמעותית על ההישרדות של דום לב פתאומי, יש צורך בהלם חשמלי תוך ארבע דקות לאחר קריסת הקורבן חסר הדופק (ללא כל התערבות). כדי לספק לקורבן את הסיכוי הטוב ביותר לשרוד, יש להשתמש בדפיברילציה והחייאה זה עם זה. דפיברילטורים יכולים לעזור להחזיר קצב לב תקין על ידי מתן הלם חשמלי, בעוד לחיצות חזה (CPR) חייבות להימשך אם זרימת דם כלשהי משוחזרת כדי להפעיל מחדש את זרימת הדם בגוף. ללא דפיברילציה או החייאה בלבד אז זה לא יוכל להציל את הנפגע מדום לב פתאומי מכיוון שלשניהם יש תפקיד חשוב כל כך בהחייאה של מישהו שנכנס פתאום לדום לב.

תפיסה מוטעית של טכניקות מתחרות

תפיסה מוטעית אחת לגבי החייאה לעומת דפיברילציה היא שהן טכניקות מתחרות; אחד מחליף את השני בזמן שהוא מנסה להציל מישהו שחווה דום לב פתאומי. זה לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת מכיוון שצריך להשתמש גם בדפיברילציה וגם בהחייאה למטרות החייאה כשהן מבוצעות בצורה נכונה. הם לעולם לא צריכים להחליף זה את זה; במקום זאת, אתה רוצה שהם יעבדו יד ביד כצוות, וזה מדוע חשוב לעבור כל תקופה רענון עזרה ראשונה על מנת לדעת כיצד לתת מענה רפואי בצורה הטובה ביותר.

החייאה + דפיברילציה = הצלחה!

שתי הטכניקות הן שילוב מצוין מכיוון ששתיהן מספקות יכולות מצילות חיים בדרכים שונות: אחת מספקת חמצן ואילו השנייה משחזרת דופק בריא כדי לנסות ולמנוע נזק מוחי לנפגע SCA. מחקרים הראו ששימוש בדפיברילציה מוקדמת והחייאה מיידית מגדילים מאוד את סיכויי ההישרדות.

הסבר על החייאה לב ריאה (CPR).

החייאה היא טכניקה מצילת חיים והמרכיב הבסיסי ביותר בטיפול חירום שניתן לתת לאדם הסובל מדום לב פתאומי. החייאה מבוצעת על ידי דחיפה על החזה של מישהו תוך כדי נשימה לריאות על מנת להזרים דם ידנית לכל הגוף עד להגעת החובשים. שאיבה מסייעת זו של דם בכל הגוף היא לרוב ההבדל בין התאוששות ללא נזק מוחי לבין מוות. ייתכן שיהיה צורך לבצע דפיברילציה או התחשמלות עם החייאה במידת הצורך, כי זה עוזר להחזיר קצב לב תקין למקומו כך שזרימת הדם בגוף תתחדש כראוי.

זה מועיל להבין שהחייאה מספקת חמצן מציל חיים לגוף תוך החייאת קורבן ה-SCA או עזרה דחופה יכולה להגיע וניסיונות דפיברילציה לזעזע את הלב בחזרה לקצב תקין כך שאין צורך בהחייאה. לחיצות החזה מאלצות את הלב להמשיך לשאוב מעט דם דרך המבשר המספק חמצן למוח, ללב ולאיברים חיוניים אחרים. לדפיברילציה יש שימושים רבים, אך הוא מיועד בעיקר כאשר החייאה לבדה לא עובדת. דפיברילטורים יכולים לעזור להוציא אדם מדום לב פתאומי על ידי החזרת הקצב הרגיל שלו, כך שהוא יתחיל לנשום שוב וזרימת הדם תתחיל שוב דרך האיברים החיוניים של הגוף.

האם דפיברילטור טוב יותר מהחייאה?

לא בכלל, דפיברילטור נועד לגרום ללב לפעום בקצב תקין. החייאה משרתת רק את המטרה לאלץ את הלב לשאוב מעט דם ולכן חמצן לאיברים חיוניים במהלך ניסיונות החייאה. שניהם נחוצים לחלוטין להחייאת קורבן מ-SCA.

הטעות הנפוצה היא שדפיברילציה והחייאה הן טכניקות מצילות חיים מתחרות. זה לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת! למעשה, יש להשתמש בהן יחד להחייאה שכן שתי השיטות הללו פועלות במקביל כדי להבטיח את הישרדותם של קורבנות שנפגעו מדום לב פתאומי.

תוכן עניינים

כתבות נוספות

מה זה הידרולוג ומה התפקיד שלו

מה זה הידרולוג ומה התפקיד שלו

הידרולוגים חוקרים את תכונות המים (למשל נפח, זרימה) על פני כדור הארץ או מתחת לאדמה, ופותרים בעיות הקשורות למים, כגון זיהום. הם מפתחים טכניקות לשיפור

צרו איתנו קשר

מעוניינים בשירות ניקיון?

תנו לנו לחבר אתכם למומחים